2010 első hónapjában jöhetett bármi, az Avatar-t és James Cameron-t semmi sem tudta letaszítani a trónról. Mondhatjuk egészen nyugodtan most már, hogy a lehető legjobb időpontba kezdte el menetelését. Pedig, és ezt most komolyan is gondolom, nem volt annyira rossz a felhozatal.
Az első hétvégén rögtön jött a Daybreakers, a Leap Year és a Youth in Revolt. Elsőben, egy fordított vámpíros filmet tisztelhettünk, a közönség pedig 15 millióval ajándékozta meg a készítőket. Igaz azóta összekapart 30 milliót, a 20 milliós készítői költség mellett egészen nyugodtan aludhatnak otthon. A Leap Year, Amy Adams főszereplésével hozta a kötelező romantikus okoskodást. 9 milliós nyitóhétvége után 25 millióig tornázott. Hivatalos infóink szerint, legalábbis ha tudunk a "blikk-re" támaszkodni, akkor ez fedezi a 19 milliós költségeket. Nemzetközileg még nem kezdték el nagyon vetíteni, szóval még pár millió befuthat. Michael Cera filmje is pont annyit termelt, amennyit esetleg vártam tőle. 6 millió kezdésnek, jelenleg 15 milliónál táborverés. Mire elég ez? Okosok majd megmondják, én csak annyit teszek hozzá, hogy 18 millióra rúgtak a költségek.
A második hétvégén vártam korábban némi Avatar trónfosztást. Korai és nem átgondolt vélemény volt ez. A Book of Eli-ről befutó negatív vélemények után kétséges volt a film sikeressége. 32 milliót villantott csak nyitó hétvégéjén, viszont azóta ezt sikerült feltornáznia 83 millióra, ami papíron már fedik is a költségeket. A nemzetközi vetítés pedig még csak most kezdődik. A Lovely Bones is ezen a hétvégén lépett ki a nagyobb közönség elé, tette ezt több mint 2500 moziban, és össze is kapart 17 millió dollárt. A 65 milliós költségvetéssel készült filmnek nemzetközileg még nagy sikerei lehetnek. Az amerikai piacon 42 millió a futás végét jelenti, és ezen az Oscar buzz sem fog már segíteni.
A harmadik hétvégén egy fantasy-t láthattak az érdeklődök a legtöbb moziban. Ráadásul The Rock főszereplésével. A Tooth Fairy 14 millióval kezdett, jelenleg 35 milliónál tart. És szépen lassan be is fejezi pályafutását. A Legion-tól én személy szerint többet vártam. Pedig nem kellett volna. Hozta a kötelezőt. 17 kezdésnek, a duplája jelenleg. Ami papíron már elég is a 26 milliós költségek mellett. A hónap nagyobb buktája a Extraordinary Measures. Amely így elsőre nem mondhat sokat. De egyik főszereplője Harrison Ford, akinek a nevével talán azt hinné az ember, hogy lehet filmet eladni. Nos, nem! 6 millióval kezdett, és azóta 11 milliónál meg is álltak. A bukta szót talán azért vettem elő, mert a végösszeg egyelőre 20 millióval kevesebb a kidobottnál.
A hónap végére jött Mel Gibson, akivel szintén nem lehet már filmet eladni. Még akkor sem, ha egy nézhetőt dobnak össze. Vagy rossz időben dobták volna piacra? Mondjuk szerintem ma már nem lehet igazán gyenge hónapról beszélni. Az Avatar azért ennyire nem nyomta rá a bélyegét. A 80 milliós költségekkel készült Edge of Darkness eddig 30 milliót kapart össze magának. Igaz még csak 13 napja van a vásznon, de ezekkel a visszaesésekkel legjobb esetben az 50 milliót fogja megközelíteni. És akkor szerintem nagyon nagylelkű voltam. Az akció/dráma mellé kaptunk egy Kristen Bell romantikát is (When in Rome), ami az elmúlt két hétben 22 milliót harácsolt össze. Kristen, vissza a tv-be, bár nem olvasol minket, de hidd el, ez egy nagyon jó tanács.
A hazai helyzetről nem sokat lehet vagy érdemes mondani. Az Avatar nálunk is rekordokat döntögetett. Az Imax előadásokra egész hónapban nem lehetett bejutni. A többi film csak asszisztált ehhez, szóval nem sok kiemelkedőt lehetne mondani a premierekről.